Bilder från evenemanget som hölls den 17/6

Den 17 juni hade Hallstaviks Jaktskytteklubb ett arrangemang ihop tillsammans med GESAB. Syftet var att marknadsföra vår nygamla korthållsbana. Då flera av våra medlemmar saknar ett gevär i kaliber 22 var GESAB (Matts och Kalle) på plats och visade upp ett urval av deras sortiment där alla också fick möjlighet att få provskjuta vapnen. Det uppstod ganska snabbt köbildning till skjutbåset då alla ville testa så många vapen som möjligt. Ca 35 personer tog tillfället i akt att titta och provskjuta vapnen samt äta korv som Mats Söderblom serverade. Arrangemanget genomfördes dessutom i ett perfekt väder. Styrelsen på plats och GESAB var överens om att detta inte var sista gången vi som vi hade gemensamma arrangemang ihop.

Kanske kan vi ha ett liknande upplägg under hösten så håll utkik på klubbens hemsida,

Hans Åhman
Ordförande Hallstaviks Jaktskytteklubb.